Yarış Atı Yetiştiriciliği

Yarış atlarının yetiştiriciliği çok karlı ve zevkli bir iş olmasına rağmen birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda sizlere hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

Tür Seçimi:

Türkiye’de resmi yarışlara girebilen yalnızca 2 tür mevcuttur. Bunlardan ilki Arap atıdır. Arap atları dayanıklı hayvanlardır. Günde 80 km yol alabilirler. Yerden yükseklikleri 150 cm dir.

Diğer bir at ırkı ise İngiliz atıdır. İngiliz atları adaptasyon yeteneğine sahip, kısa mesafeyi çok hızlı koşabilen atlardır.

Arap atları daha pahalı olmakla birlikte üretimi daha kolay olduğu için tercih edilebilir.

Barınma:

Atların rahatça gezmeleri için etrafı çitlerle çevrili özel padoklar yapılmalıdır.

 

Damızlık kısraklar buralarda taylarıyla birlikte rahatca koşabilmelidir. Taylar 6 aylıktan büyük olduklarında annelerinden ayrı bir padokta koşmaları daha uygundur. Bu sebepten en az 2 adet büyük padok yapılmalıdır. Padoğun tabanı ince kumdan olmalıdır ve drenajı tam yapılmalıdır.

 

Atların ahırları (tavla)betonarmeden yapılabilir.

Ahşap olanlar hijyen açısından dezavantajlara sahiptir ve bakımları zordur. Tavlaların girişleri yerden biraz yüksek olmalı ve atların takılmaması için ince rampa yapılarak zemine kadar indirilmelidir. Bu şekilde yağmur sularının tavlanın içersine girmesi engellenmiş olur.

Atların yemlikleri ahşap veya betondan yapılabilir. Atların yaralanmasını önlemek için yemliklerin köşeleri yuvarlak olmalıdır. Yemlikler tabandan 80-90 cm yüksekte olmalıdır. Ayrıca atların sağlığı açısından tavlalarda mutlaka havalandırma pencereleri bulunmalıdır.

Tavlaların kapıları 2 kapılı olmalıdır. Bu sayede soğuk ve yağışlı havalarda atların tavlada sıkılmaması için üst kapı açılıp atların havalanması sağlanabilir. Kapıların yükseklikleri binicileri ile birlikte tavlaya girebilecekleri düşünülerek 360 cm den az olmamalıdır. Ayrıca kapılar mutlaka 180 derece açılabilir özellikte olmalıdır.

Damızlık Kısrak Temini:

Damızlık kısraklar yarış hayatı sona ermiş atlardan seçilir. İyi bir kan hattına sahip at bulmak çok önemlidir. İyi ve çok yarış kazanmış bir kısrak verimli ve çok para kazanabilecek atlar doğurur. Satın alacağınız kısrağın fiyatı, kısrağın anne ve babasının kan hattı ve kazandığı yarışların çokluğu ile doğru orantılı artar.

Kısrakları tjk hipodromlarındaki ilan panolarından, derneklerin yayınlarındaki ilanlardan ve haraların satışlarını takip ederek bulabilirsiniz.

Bilgi vermesi açısından 200 000 TL kazanmış bir İngiliz kısrağı 15 bin liradan alıcı bulurken aynı parayı kazanmış bir arap kısrağı 35–40 bin tl civarındadır.

Aygır Temini:

Tıpkı kısraklar gibi erkek aygırlarda aynı yöntemlerle temin edilebilir. Yalnız çok kaliteli aygırlar çok pahalıdır. (milyonlarca tl’yi bulan aygırlar vardır) Bunun yerine devlet ve özel haralardaki atlara çekim yapmak daha hesaplıdır. Bu şekilde yüzbinlerce lira verip alabileceğiniz bir aygıra 10-20 bin lira vererek kısrağınızı çektirebilirsiniz. Bilgi vermesi açısından 2012 yılı aygır çekim fiyatları aşağıdadır.

Ne Kadar Kazanacağız:

Bu işten ne kadar kazanacağınız mevcut kısrak sayınıza, kısraklarınızın kalitesine, kısraklarınızın çekildiği aygırın kalitesine yavrunun sağlık durumuna ve cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Eyer tayları koşturmak istemiyorsanız satma yoluna gidebilirsiniz. Bu yarışçılıktan anlamayan işletmeler için idealdir. Tayları sattıktan sonra da kazancınız bitmiyor. Sattığınız tayın hayatı boyunca kazanacağı gelirden de yetiştiricilik primi altında ödenen ve yetiştiriciliği teşvik niteliğindeki ödenekten de alıyorsunuz. Yetiştiricilik primi yarışın ikramiyesine ve özelliğine göre değişmekle birlikte, ikramiyenin %15’i ile %25’si arasında değişmektedir.

Yetiştiricilik hakkında daha detaylı bilgiyi tarım işletmeleri genel müdürlüğünden ve Türkiye yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneğinden edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tarımda Perlitin Önemi başlıklı makalemizde çilek tarımında perlit, golf sahalarında perlit ve perlit nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply