Tarımda Perlitin Önemi

Perlit, inorganik özelliğe sahip, hastalık ve bakteri barındırmayan, kararlı düzeyde bir malzemedir. İçersinde çözünebilen iyon miktarı çok az olduğundan tuz biriktirmesi yapmaz ve toprağın ph değerini korur.

Daha çok mantar yetiştiriciliği, çilek tarımı, seracılık ve tohum çimlendirme yastıklarında kullanılan perlit son yıllarda özellikle golf sahaları ve parklarda kullanılmaya başlanmıştır. Gözenekli yapısı sayesinde çimin ezilmesini önler, daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Tohum çimlendirmede sık olarak kullanılan perlit, ağaç kabuğu ve torf ile karıştırılarak yastıklar hazırlanır. Çimlenen fidelerin yastıklardan sökülmesi sırasında toprağa nazaran perlitli karışımın daha yumuşak olmasından fidenin köklerine zarar vermeden sökülmesini sağlar. Hastalık barındırmadığından fidelerin sağlıklı dikimi yapılır. Çimlenme için kullanılacak perlitte dikkat edilmesi gereken özellik perlitin iri taneli olmasıdır.

Çiçek yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip perlit, çileğin ihtiyaç duyduğu kumlu ve tınlı gevşek yapıyı sağlar. Serada örtü altı çilek yetiştiriciliğinde malçlama gerektirmez. Sulama suyunu toprağa nazaran daha fazla tutuğundan işçilikten tasarruf sağlar. Kök nematodlarına duyarlı olan çileği bu hastalıktan korur.

Süs bitkisi yetiştiriciliğinde perlit kullanımı kaçınılmazdır. Perlit ile yetiştirilen saksı ve süs bitkilerinin toprak kararlılığı çok önemli olduğundan bu kararlılığı ancak perlit katılmış haçlar ile sağlayabiliriz. Süs bitkilerinin, sabit sıcaklık, sabit ortam ph’ı ve toprak havalandırma gibi isteklerinin karşılanabilmesi için perlitli harçlar şarttır.

Tarımsal kullanım amaçlı üretilen perlit alırken dikkat etmemiz gereken şey tane yapısıdır. Kullanacağınız alana göre hangi tane yapısına sahip ürünü almanız gerektiğini perliti satın aldığınız zirai firmadan öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan hayvanların beslenmesi başlıklı makalemizde beslenme şekillerine göre hayvanlar, hayvanların beslenme çeşitleri ve küspelik yemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , ,

Leave a Reply