Sulamada Devrim | Su Tutucu

Mucize niteliğindeki bir buluş olan ve şekeri andıran bu toz sayesinde ülkemizin başta gelen sorunlarından biri olan su israfının önüne geçilmiş olunacak. Tarımsal bir firma tarafından geliştirilen bu toz hacminin 500 katına kadar suyu tutabiliyor ve bu suyu bitkinin ihtiyacı olduğu zaman toprağa tekrar salıyor. Bu toz sayesinde tarımdaki su kaybı da büyük oranda engellenebilecek.

Toprağa karıştırılarak kullanılan toz suyu toprağın derinliklerine bırakmıyor ve suyu bitkinin kök etrafında tutarak bitkinin sulamadan maksimum seviyede faydalanmasını sağlıyor.

Dünyada da benzerleri olan bu tozun Türkiye’de geliştirileni bitkisel kaynaklı olduğu için toprağı kirletmiyor. Yaklaşık 4 yıl boyunca toprakta kalan bu toz sayesinde 5 günde bir sulama yapan bir çiftçi bu tozu kullandıktan sonra 15 günde bir sulamaya başlıyor. Suyu 2 ila 5 dakika arasında bünyesine alan toz, günlerce bu suyu tutarak bitkinin sulama suyundan daha uzun süre faydalanmasını sağlıyor. İşçilik ve sulama maliyetlerini düşürdüğü için kendini kısa sürede amorti etme gibi bir özelliği olan bu toz sayesinde suyun israfı da önlenmiş oluyor.

Ayrıca evde saksılarda da kullanılabilen bu toz sayesinde, saksıya koyacağınız 10 gram toz ile 20 gün boyunca bir daha sulamanıza gerek kalmadan rahat rahat tatile çıkabilirsiniz.

Ülkemizde , sutut ve markaları ile satılan bu tozların özellikleri, kullanımı ve uygulama yöntemleri hakkında geniş bilgiyi tarım il ve ilçe müdürlüklerine danışarak alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan hayvanların beslenmesi başlıklı makalemizde beslenme şekillerine göre hayvanlar, hayvanların beslenme çeşitleri ve küspelik yemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , ,

One Response to “Sulamada Devrim | Su Tutucu”

  1. wesoorb dedi ki:

    Merhaba izleyeceğiniz gibi,mucize toz wesoorb.”dünyanın suyunu tutar”

Leave a Reply