Sulama Yöntemleri

Sulama tipinin belirlenmesini etkileyen faktörler arazinin şekli, bitki tipi, toprağın durumu, motor ve iş gücünün kullanılmasıdır. Başlıca şunlardır;

Yüzey Sulama (Salma Sulama)

Yüzey sulama yöntemi tarihteki en eski sulama yöntemidir. Halen dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Su tarlanın eğim yönüne göre salınır ve tarlanın sulanması sağlanır. Alçak toprak yığınları ile çevrilmiş tarlalarda ve tava oluşturulan tarlalarda sık kullanılan bir yöntemdir. Salma sulamada suyun veriliş hızı çok önemlidir. Ülkemizin başlıca sorunu olan toprak erozyonunun başlıca sebebi hızlı su akışıyla birlikte kaybedilen topraktır.

Dipten Sulama

Diğer sulama yöntemlerinden avantajlı kısmı buharlaşma ile kaybedilen su miktarının azlığıdır. Bu sistemin uygulanabilmesi için toprağın yüksek yatay geçirgenliğe sahip olması gerekir. Yoksa yüzey altındaki su yan taraflara yayılma yapmaz.

Bu sistemin tesisi çok masraflıdır. Toprak yapısına göre 0,5 m derinliğe döşenen delikli borularla yapılan bir yöntemdir. Uygulama ve masraflı oluşu yüzünden pek kullanılmayan ve bilinmeyen bir yöntemdir.

Yağmurlama Sulama

Yağmurun yağması gibi yapıldığından bu sulama şekline denmektedir. Avantajlarından birisi her türlü arazide kullanılabilir olmasıdır. Toprak tesviyesinin mümkün olmadığı durumlarda tercih edilir.

Döner yağmurlama başlıkları sebzelerin sulanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Genelde 35 m civarında bir alanı sulayan başlıklar tercih edilir. Bu başlıklar hem düşük basınç ile çalışır hem de boruları daha ucuzdur.

Damla Sulama

Genellikle seralarda tercih edilen bu sistem tarlalarda da bazı ürünlerin tarımında kullanılmaktadır. Damla başlıkları ve borular bitki sıralarının arasına yerleştirilir. Böyle sistemler genelde yağmurlama sulama sistemlerinden daha pahalıya gelmektedir. Küçük kapasiteli tarlalarda kullanılması daha pratiktir. Damla sulama sistemlerinin en büyük avantajı yüksek kurulum maliyetine rağmen daha sonradan sulamanın verimli kullanılması sayesinde işcilik ve yakıttan tasarruf sağlamasıdır.

Bir önceki yazımız olan hayvanların beslenmesi başlıklı makalemizde beslenme şekillerine göre hayvanlar, hayvanların beslenme çeşitleri ve küspelik yemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , ,

Leave a Reply