Patlıcan Yetiştirme İstekleri

İklim

Patlıcan bir sıcak iklim sebzesidir. Yetiştirme zamanında sıcaklık eksi 1-2 °C’ye düğtüğünde bitki ölür.

Tohum ekiminden itibaren hasat zamanına kadar don olmayan bölgeler gereklidir. Ürün verimi için 15-35 °C sıcaklığa ihtiyaç duyar. Suyu çok seven bir bitkidir. Yetiştirme devresinde düzenli su verilmelidir. Aksi takdirde verim düşer, gelişim yavaşlar ve meyvelerde acılaşma meydana gelir.

Toprak

Toprak bakımından oldukça seçici bir sebze olan killi topraklardan hoşlanmaz. Killi topraklarda kök çürüklüğü hastalığına yakalanır. Derin, geçirgen, organik madde ve besin maddesince zengin, geçirgen tınlı topraklarda iyi gelişir ve sonucunda bol ürün verir. Erkencilik istendiğinde yeşil gübreleme veya ahır gübreleme yapılmış tınlı – kumlu topraklar tercih edilmelidir.

Gübreleme

Patlıcan ahır ve ticaret gübresini sever. Sonbaharda tarlaya dekar başına 5 – 6 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir. Ahır gübresine ek olarak ticaret gübresi kullanılmalıdır. Özellikle azot (N) düzeyi yüksek tutulmalıdır. Verilecek ticari gübrenin miktarı toprak analizleri ile belirlenmelidir. Bazı yetiştiriciler, gelişmenin sonlarına doğru son defa iyi ürün elde edebilmek için azotlu gübre uygulamasını yararlı görmektedirler.

Bir önceki yazımız olan besi hayvancılığında razmol kullanımı başlıklı makalemizde razmol besin değerleri, razmol kepek fiyatları ve yem bitkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , ,

Leave a Reply