organik tarımın önemi

Bir tarafta her geçen gün hayatımızı kolaylaştıran yeni teknolojiler, uzaklık farkını ortadan kaldıran kitle iletişim araçları diğer taraf da yoğun çevre kirliliği hızla azalan doğal kaynaklar. Bir yanda tek tuşla her türlü bilgiye kolay ulaşma imkânı daha kısa zamanda daha hızlı üretimin cazibesi, öte yanda artan nüfus yoğunlaşan şehirler ve gelecek için insanlığa sürekli uyarı veren bir dünya.

organik sebzeBu ikilemler bilim adamlarını, siyasetçileri, çeşitli planlamalara değişik projelere farklı yönelişlere itiyor. Bu gün enerji kaynakları doğal alanlar gibi her alanda arayış içinde olan insanlar, tarımsal üretimde de benzer bir arayış içine giriyor. Yüksek verim almak için, tarım ilaçlarının ve gübrenin yoğun kullanılması, yanlış toprak işleme uygulamaları, kalıntı riski gibi faktörler toprağın yapısının bozulmasına tuzlanma çoraklaşma gibi problemlerin doğmasına neden oluyor. Organik tarım Ekolojik tarım ya da diğer bir deyişle Biyolojik tarım insan ve doğa arasında ki dengeyi bir arada tutan alternatif bir üretim sisteminin adı. Organik tarımın insan sağlığına ve doğaya duyarlı olması ve kaybolmuş lezzetleri yeniden bulma çabası, giderek daha fazla önem kazanmasına neden oluyor. Dünyada her yıl çeşitli amaçlarla yaklaşık 3.7 milyon ton tarım ilacı kullanılıyor. Buda tarım zararlılarının bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine ve her geçen yıl daha büyük miktarlarda tarım ilacı kullanılmasına yol açıyor. Bu kısır döngü toprağı ve insan sağlığını her geçen gün daha büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakıyor. Hasada yakın zamanlarda ilaçlanan ürünler kimyasal kalıntı taşıdıklarından aktif zehirlenmelere yol açıyor, kanserojen etkiler yapıyor. Ekolojik tarımın amacı uygun değer toprak verimliliği, sağlıklı bir doğa ve kaliteli bir yaşamdır. Bu yüzden neden Organik tarım denildiğinde toprak erozyonunun önlenmesi, su kalitesinin korunması, enerji tasarrufunun sağlanması, kimyasalların insan üzerindeki etkilerinin ortadan kaldırılması, Ekolojik dengenin korunması, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, bio çeşitliliğin arttırılması gibi faktörler cevap olarak karşımıza çıkıyor. Gıda güvenilirliği Organik tarımla üretilen ürünlerin lezzeti ve nitelikli ürünler elde etmek gayreti de Organik tarıma yönelişin başlıca nedenlerinden. Gelecekte temiz yaşanılabilir bir dünya kaygısı yeni üretim biçimlerini farklı alternatifleri gündeme getirecek kuşkusuz. Bu gün Organik tarımda bu kaygıların sonucunda ortaya çıkmış bir üretim biçimi. Çevreyi ve doğayı koruma bilinci arttıkça bu yönelişlere de ilgi artacak gün geçtikçe daha fazla kabul gören üretimler soframızda yerlerini alacak.

Bir önceki yazımız olan besi hayvancılığında razmol kullanımı başlıklı makalemizde razmol besin değerleri, razmol kepek fiyatları ve yem bitkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , ,

Leave a Reply