organik gıda tüketimi

Güvenilir gıdanın üretiminin ve tüketiminin sağlanması sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur. Taze meyve ve sebzeyi tüketirken öncelikle göz önünde bulundurulan özellik, meyve ve sebzenin taşıdığı besin değeridir. Ancak gıda alış verişlerinde seçilen ürünlerin besin değerinin yanında katkı maddeleri ve ilaç kalıntısı bulundurmamaları gibi konularda da duyarlı olunması gerekir. Bu nedenledir ki son yıllarda Ekolojik yani organik tarım ürünleri mutfağımıza girmeye başlamıştır. Ekolojik tarım üretimde kimyasal girdi kullanmadan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Ekolojik tarımla toprak ve su kaynaklarıyla havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumak amaçlanır.

organik gıdaEkolojik ürün üretim, depolama, işleme ve paketleme aşamalarında hiçbir katkı maddesi ya da kimyasal girdi kullanılmayan ve tüm bu safhalarda bağımsız kontrol firmaları tarafından denetlenerek sertifikalanmış tüm ürünlerdir. Bir ürünün Ekolojik olarak adlandırılabilmesi için bağımsız bir kontrol kuruluşu tarafından sertifikalandırılmış olması gerekir. Organik ürünler her türlü meyve ve sebze, deniz ürünleri, çay organik olarak üretilmiş ürünlerden yapılmış reçel, pekmez, peynir, konserve, turşu, ekmek, kurutulmuş üzüm, incir ve kayısı olarak sayılabilir. Henüz yeterli olmasa da organik hayvansal ürünlerde bu çeşitlilik içinde yer almaya başlamıştır. Ekolojik ürünleri pazarlarda, Ekolojik ürün satan mağazalarda, marketlerde diğer ürünlerden ayrı reyon ve bölümlerde görebilirsiniz. Değerli tüketiciler denetim firmasının organik ürün satan şirkete verdiği sertifikanın bir kopyasının satış noktasında görülür bir şekilde asılmış olmasına dikkat edin. Ekolojik bir ürün satın alırken paketin üzerinde sertifika kuruluşuna ait bilgilerin olup olmadığını kontrol edin. Etiketin üzerinde yetkilendirilmiş kuruluşun adı kod numarası sertifika numarası ve logosu bulunmalıdır. Ayrıca Tarım Bakanlığının organik tarım logosunun da gıda etiketinin üzerinde bulunması gerekir. Ürün içindeki maddeler sistemli olarak liste halinde sıralanmalıdır. Ürünün her şeyi üretim yeri üretim ve son kullanma tarihi belirtilmelidir. İthal edilmiş ürünlerde Türkçe etiket bilgileri yer almalıdır. Açıkta satılan ürünler Ekolojik değerini kaybedeceğinden ürünün kapalı ambalajlarda olmasına da dikkat edin. Sertifikaları olan organik tarım ve hayvancılık ürünlerini tüketerek organik tarıma katkıda bulunabilirsiniz. Böylece bir yandan sağlığımızı korurken diğer yandan doğayla dost sürdürülebilir bir tarım şekli olan organik tarımı desteklemiş oluruz. Organik tarımla elde edilen sebzeler diğerlerine göre daha fazla yararlı madde içerir. Sağlığına özen gösteren ve dürüst ticarete inanan tüketiciler olarak tüketici kurumun sertifikasını görmek en doğal hakkımızdır. Unutmayın en iyi gıda denetçisi tüketicidir.

Bir önceki yazımız olan besi hayvancılığında razmol kullanımı başlıklı makalemizde razmol besin değerleri, razmol kepek fiyatları ve yem bitkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , ,

Leave a Reply