kapari tarımı-kapari yetiştiriciliği

Kapari kozmetik sanayisinde kullanılan ayrıca kuvvet verici, idrar söktürücü gibi tıbbı özellikleri olan kullanım alanı oldukça geniş bir bitkidir. Ekstranın yaşlı ciltleri canlandırdığı ve normal hale getirdiği bilinen kapari, bu özelliğiyle kozmetik sanayinin de vazgeçilmez ürünlerindendir. Ancak kaparinin asıl önemi tomurcuklarının gıda olarak kullanılmasından kaynaklanır.

kapari gebere

kapari gebere

Gerek salamura gerekse konserve olarak işlenen bu tomurcuklar, ihraç ürünlerimiz arasında yer alır. Kapari bitkisinin çiçek tomurcukları mineral maddece zengindir. 100 gr yenebilen kuru madde de 67 miligram kalsiyum, 65 miligram fosfor, 9 miligram demir ve 14 miligram protein bulunur. Halk arasında kebere, deve dikeni, gevil ve bubu gibi değişik isimlerle anılan çalımsı yapıda dikenli dik veya yatık olarak büyüyen kapari, kıraç veya taşlık alanlarda iyi gelişir. Derinlere 40 metreye kadar gidebilen kök sistemiyle kurağa oldukça dayanıklı olduğundan, eğimli yerlerde erozyon kontrolünde de kullanılır.

 

 Fidelik hazırlığı ve tohum ekimi: Kapari tohumları fideliğe erken ilkbaharda ekilir. Ekim öncesi fidelik pimige edilmiş olmalıdır. Toprak seviyesinden 15 ila 20 santimetre yükseklikte hazırlanmış fideliğe eşit oranda yanmış koyun gübresi, orman toprağı ve kumun karıştırılmasıyla elde edilen harç yayılır. Tohum ekimi 20 ila 25 santimetre mesafede ve 10 santimetre derinlikte oluşturulmuş kırıkların sırtına veya düz fideliklere yapılır. Kullanılan tohumluk miktarıysa metrekarede 6 ila 9 gr olacak şekilde ayarlanır. Tavlı toprağa yapılan ekimden sonra fidelik tavını kaybetmeyecek şekilde düzenli aralıklarla sulanır. Ekim sonrası fidelik de düzenli olarak sulama ve yabancı ot alma işlemleri yapılır.

Fidelikte çıkış ve fidelik bakımı: Tohum ekimin den 1 ay kadar sonra kapari fidecik çıkışları görünmeye başlanır. İlk çıkışta yabancı otların baskın duruma geçmesine izin verilmemelidir. Yaz boyunca iyi gelişmiş fidanlarda çiçek hatta meyve oluşabilir. Yaz aylarında da bakım işlemleri devam eden kapari fidelerinin toprak üstü aksamı kuruyunca, kuruyan kısımları toprak seviyesinin 2-3 santimetre kesilerek söküm zamanına kadar fidelik de bırakılır. Kapari yetiştiriciliğinde fidanın tüpte yetiştirilmesi yerine oluşturulan fideliklerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Tüpte yetiştirilen fidanlarda sulama da meydana gelecek aksamalar kurumalara yol açabilir. Ayrıca tüpte yetiştirilen fidanların nakliyesi daha zor olduğu gibi maliyet de artar.

Bir önceki yazımız olan organik tarım uygulamaları başlıklı makalemizde iyi tarım uygulamaları, organik tarım desteklemeleri ve organik tarım nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply