kapari hasadı

Fide sökümü ve tarlaya dikimi: Ege bölgesi koşullarında Aralık ila Ocak ayında, diğer bölgelerde meyve fidanı dikim zamanında sökülen fideler, tarladaki 2 ye 2 metre veya 3-2 mesafede hazırlanmış çukurlara dibe bir miktar yanmış ahır gübresi üzerine bir miktar toprak koyduktan sonra dikilir. Fideler söküldükten sonra yerine hemen yerine dikilmeyecekse önceden hazırlanan çukurlarda üzeri toprak veya kumla kapatılarak, dikim zamanına kadar muhafaza edilir. En uygun dikim zamanı Mart-Nisan aylarıdır. Dikilen fidelerin üzeri 2-3 santimetre toprakla kapatıldıktan sonra, etrafına çanak yapılarak yağmur sularından yaralanması sağlanır. İlkbaharda sürgün veren genç kapari bitkilerine ilk yıl özellikle yazın çok kurak olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde 1-2 kez su verilmelidir. Böylece bitkinin daha iyi gelişmesi ve bir sonraki sezona daha kuvvetli kök sistemiyle girmesi sağlanmış olur. Gerektiğinde yabancı otlarda alınmalıdır. Bitkinin tarlada kıştan önce kuruyan toprak üstü aksamı fidelikte olduğu gibi toprak seviyesinden itibaren 5 santimetre yükseklikten kesilerek uzaklaştırılır bitkilerin üstü yine 2-3 santimetre toprakla kapatılır. İkinci yıldan itibaren kökleri belli derinliğe ulaşan kapari bitkilerinin yaz döneminde fazla suya ihtiyaç duymayacağı düşünüldüğünden, sulama gerekmedikçe yapılmaz ancak yabancı ot temizliğine devam edilir.

gebere otu

gebere otu

Tomurcuk hasadı: Kapari bitkilerinin tarlaya şaşırtılmalarını takiben, iyi gelişmiş fideler de ilk yıllardan itibaren tomurcuk ve çiçek görülür ve tomurcuk hasadına başlanabilir. Ancak ekonomik ürün gelişmeye bağlı olarak ikinci veya üçüncü yıldan itibaren elde edilir. Bu nedenle kaparide tesis süresi 2 ila 3 yıl olarak kabul edilmelidir. Tomurcuk hasadının sabahın serin saatlerinde yapılması, toplama esnasında plastik poşet yerine, bez torba kullanılması gerekir. Böylece toplanan tomurcuklarda kızışmaya bağlı, tomurcuk rengindeki renk koyulaşmaları önlenmiş olur. Yine toplama esnasında bezelye iriliğinde küçük tomurcuklar toplanmalı, irili ufaklı toplanma yapılmamalı, çok iri tomurcuklar toplanmamalıdır. Hasatta çiçek sapı, yaprak gibi bitkinin diğer kısımları tomurcuklarla karıştırılmamalı, toplanan tomurcuklar temizlenip kalburlanarak, sınıflandırıldıktan sonra ayrı ayrı salamura yapılamalıdır. Hasat edilen tomurcuklar günü gününe salamura edilmeli bekletilmemelidir. Eğer bekletilmesi zorunluysa, bekletme buzdolabında pamuklu bez torba içinde olmalı ve süre en fazla 1 gün olmalıdır. Tomurcukların işlenmesi: Hasat edilen ve 1 ila 3 milimetreden 8 ila 10 milimetreye kadar olmak üzere farklı büyüklüklere sahip kapari çiçek tomurcukları %20 tuzlu suda salamura edildik den sonra asıl işleme merkezlerine gönderilir. Bu merkezlerde işlendik den sonra, geçici konserve halinde veya talepler doğrultusunda hazırlanmış konserve halinde ihraç edilir. İç piyasada bazı büyük süpermarketler de bulunmakla birlikte tüketimi yaygın değildir. Kapari yetiştiriciliği konusunda her türlü bilgi için size en yakın Tarım İl ve İlçe Müdürlükleriyle araştırma Enstitüsü Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Ürününüz bol kazancınız yerinde olsun.

Bir önceki yazımız olan organik tarım uygulamaları başlıklı makalemizde iyi tarım uygulamaları, organik tarım desteklemeleri ve organik tarım nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply