Hıyar Yetiştirme İstekleri

İklim
Ilık iklim sebzesi olan açışta yetiştirildiğinde sıcak mevsim meyveleri kategorisine konulabilir. Ortam sıcaklığı sıfırın arlında 2-3 derecelere düştüğünde tamamen zarar görür. Ekimden sonra çimlenme için en uygun toprak sıcaklığı 11-18°C’dir.

Sıcaklık 30°C’ye kadar yükseldiğinde, paralel bir şekilde çimlenme hızı da artar. Ancak hıyar soğuğa duyarlı olduğu kadar sıcağa da duyarlıdır. Yazın sıcak ve kurak zamanlarda düzenli sulanmazsa bitki gelişimi yavaşlar ve meyvelerde acılaşma meydana gelir. Bu da meyve kalitesini düşürür ve hıyarın pazar değerini kaybettirir.

Toprak

Hıyar birçok toprak tipinde yetiştirilebilen bir sebzedir. Lakin derin, geçirgen, su tutma özelliği uygun, humus ve besin maddeleri bakımından zengin tınlı toprakları sever. Erken ürün isteyenler için kumlu-tınlı topraklar, bol ürün düşünülüyorsa tınlı topraklar tercih edilmelidir. Hıyar için en uygun toprak pH’ı 5.5-6.7 aralığındadır.

Gübre

İlk gelişme evresinde besin maddesi isteği azdır. Bitki geliştikçe istek artar. Meyve toplama zamanı doruk noktasına ulaşır. Öncelikle dekara 3-5 ton iyi yanmış ahır gübresi verilmelidir. Daha sonra ticari gübrelerden, dekara 30-40 kg süperfosfat, 20 kg 40’lık potaslı gübre ve 20 kg amonyumsülfat verildiğinde iyi sonuçlar alınmaktadır. İlk meyveler göründüğünde de bitkilerin durumuna göre ahır gübresinden hazırlanış bir karışım verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan besi hayvancılığında razmol kullanımı başlıklı makalemizde razmol besin değerleri, razmol kepek fiyatları ve yem bitkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply