Ev Bahçesi Sebzeciliği

Evin bahçesinin kullanıldığı bu sebzecilik türünde daha çok aile fertlerinin çalışması esastır. Ailenin yazılık ve kışlık sebzelerinin karşılanması temel amaçtır.

Yetiştirme yöntemleri genellikle amatördür. Tarımsal makinelere başvurulmaz. Maydanoz, taze soğan, sarımsak, nane, domates, biber, patlıcan gibi sebze türleri tercih edilir. İklimi uygun bölgelerde örtü altı küçük bir ser bile kurulabilmektedir. Bu sayede hem kışın da üretim devam etmekte hem de turfanda ürünler için fide yetiştirilebilmektedir. Avrupa ve Amerika’da sık rastlanan bu sebzecilik türü ülkemizde daha çok büyük şehirlerin mücaviri konumundaki ilçelerinde yapılmaktadır. Fakat son yıllarda kentleşme ile birlikte mücavir ilçelerin kent merkezine yakınlaşmasından dolayı bahçeli evler arsa olmakta ve çok katlı binalara kurban gitmektedir.

Bahçede yetiştirilecek sebzenin tercihi genelde iklim şartları ile birlikte ailenin ihtiyaçları yönünde şekillenmektedir. Üretimin asıl amacı aile fertlerinin ihtiyacı olsa da artan ürünlerin ticareti de yapılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre 5 kişilik bir ailenin bahçe ihtiyacı 250 – 500 m²dir.

Bir önceki yazımız olan hayvanların beslenmesi başlıklı makalemizde beslenme şekillerine göre hayvanlar, hayvanların beslenme çeşitleri ve küspelik yemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , ,

Leave a Reply