Biber Yetiştirme İstekleri

İklim

Biber bir sıcak iklim meyvesidir. Biberin en uygun sıcaklık isteği 20–30 °C’dir. Biber 5 °C’ye kadar hayatta kalabilir. Bu sıcaklığın altındaki sıcaklıklarda ölüm meydana gelir. Ayrıca 35 °C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bitki gelişimi yavaşlar ve 45°C’nin üzerinde ise büyüme tümüyle durur.

Biber toprak rutubetini sever. Bitkilerin iyi bir şekilde gelişmesi düzenli sulanmalarına bağlıdır. Biber kuru ortamlarda iyi gelişemez. Bu nedenle hiçbir zaman susuz bırakılmamalıdır. Toprakta sürekli %60–70 nem bulunması gerekir. Susuz kalan bilerde meyveler küçük kalır ve çiçek silkmesi görünür.

Toprak

Toprak isteği yönünden çok seçici değillerdir. Biberler oldukça derin, geçirgen, su tutma özelliğine sahip besin ve organik madde bakımından zengin tınlı toprakları sever. Toprak pH’sının 6,0-6,5 olması önerilir.

Gübreleme

Biber de domates gibi bitki besin maddesi yönünden zengin toprakları sever. Yanmış ahır gübresi verilmesi gerektiği gibi yüksek azot seviyeli gübrelerden de kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan besi hayvancılığında razmol kullanımı başlıklı makalemizde razmol besin değerleri, razmol kepek fiyatları ve yem bitkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , ,

Leave a Reply