antep fıstığı hastalıkları

Antepfıstığının en önemli ve bölgede en çok görülen hastalığı, kara zenk hastalığıdır. Özellikle salgın yılların da büyük zararlara yol açar. Kara zenk hastalığı Antepfıstığının yaprakla meyvelerinde lekelere ve kurumalara neden olur. Tipik belirtileri yapraklar da ve meyvelerde görülen siyah ya da kahverengi nokta şeklindeki lekelerdir. Bu lekeler grup halinde ya da tüm yaprağa dağılmış halde bulunur. Bu durum ağacın zayıf düşmesine, yapraklarının ve kara gözlerinin dökülmesine yol açar. Salgın yıllarında ağaçlar çok zayıf düştüğünden birkaç yıl ürün vermeyebilirler. Hastalığın bazı yıllarda %100 varan oranlarda ürün kayıplarına neden olduğu belirlenmiştir. Hastalığın ilk bulaşması sonbaharda yere dökülen yapraklarda kış boyunca oluşan sporların ilkbaharda çiçeklenme döneminden sonra yapraklara bulaştırmasıyla olur. Nisan, mayıs döneminin yağışlı geçmesi hastalık bulaşmasını kolaylaştırır ve arttırır. Mayıs sanlarında oluşan yeni dönem sporlarda rüzgâr ve yağmur vasıtasıyla, yapraktan yaprağa ya da ağaçtan ağaca taşınarak diğer bulaşmalara neden olur. İlerleyen dönemlerde meyve bulaşmaları da gerçekleşir. Ayrıca hastalıkla bulaşık olan meyvelerde iç kısım tam gelişmez ve kalite önemli ölçüde düşer. Antepfıstığında görülen kara zenk hastalığıyla mücadelesinde ilk adım sonbaharda yere dökülen bulaşık yaprakların toplanarak yakılması ya da sürümle toprağa gömülmesidir. Kimyasal mücadelede birinci ilaçlama, ilk bulaşmalar olmadan önce, meyveler buğday tanesi en geç iri mercimek tanesi büyüklüğüne ulaştığı dönemde yapılmalıdır. Bundan sonraki ilaçlamalar, mevsim içerisinde iklim şartlarına göre Tarım il ve İlçe müdürlüklerinin uyarısı doğrultusunda diğer yerlerde özellikle yağışlı yıllarda kullanılan ilacın etki sözleri kadar aralıklarla yapılmalıdır. Gerek kültürel önlemler, gerekse kimyasal mücadele bölgede bütün bahçelerde topluca uygulanmalıdır.

karazenk

karazenk

Antepfıstığı ağaçlarında son zamanlarda sararma ve solgunlukla başlayıp geriye doğru yaprakların ve sürgünlerin dalları, son olarak da tüm ağacın kurumasıyla sonuçlanan bir hastalık görülmektedir. Bu hastalıklı bulaşık ağaçlardaki sararma ve solmalar başlangıçta sadece birkaç dal da görülebilir. İlerleyen yıllardaysa kurumalar tüm ağacı kaplayarak ateş yanıklığı şeklinde gözlenir. Geriye doğru kurumalar olarak adlandırılan bu hastalığın, tek başına nedenlerden kaynaklanmayıp, bir kompleks olduğu düşünülüyor. Özellikle ağacın taç kısmında yapılan sürümler sonrası köklerde meydana gelen zararlar, hastalığın oluşmasında önemli rol oynar. Yaralanmış kökler her türlü hastalık ve zararlının giriş yapması için son derece müsait hale gelir. Hastalıkla mücadelede kültürel önlemler çok önemlidir. Geriye doğru korumalar olarak adlandırılan bu hastalık, toprak kökenli olduğu için ağacın kök sistemine kesinlikle zarar verilmemelidir. Bu yüzden toprak işleme esnasında, ağaca yakın sürümden özellikle kaçınılmalı ve sürüm, ağaç taç hizasında yapılmalıdır. Ayrıca sürümde yüzlek sürüm yapan toprak işleme aletleri kullanılmalıdır. Fidan dip kurdu olarak adlandırılan kapnudis zararlısı ağacın kök boğazını zar arlandırdığından hastalık giriş kapısı açar. Bu yüzden bu zararlıyla mücadele yapılmalıdır. Budama esnasında hastalıklı ağaçların budaması en sona bırakılmalı ve budama yapıldıktan sonra, budama aletleri temizlenmelidir. Böylece hastalığın sağlıklı olan diğer ağaçlara bulaşması engellenmiş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan organik tarım uygulamaları başlıklı makalemizde iyi tarım uygulamaları, organik tarım desteklemeleri ve organik tarım nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to “antep fıstığı hastalıkları”

  1. antep fıstığı dedi ki:

    Gaziantep civarında yetişen antep fıstığı ağacından elde edilir. Ana çıtlak tabiri dalında çıtlamış meyve olgunluğuna erişmiş anlamındadır.Ana Çıtlak fıstık değirmenlerinde kabuğu soyulup tuzlanarak salamura edilip kavrularak satışa sunulur.

  2. Seyhan dedi ki:

    Ben şanlıurfa viranşehir den Benim antep fistiklarima göz kurdu girmişti bunlarla nesil mücadele etmeliyiz yardımcı olur musunuz

Leave a Reply